کلابادی بخاری، محمد بن ابراهیم

صوفی و نویسنده تاریخ تصوف در سده چهارم قمری.
نام کامل او تاج الاسلام ابوبکر محمد بن ابی اسحاق ابراهیم بن یعقوب کلابادی بخاری (درگذشت 380 یا 384ق) است. آگاهی ما بر احوال او اندک است. از سال زادن وی خبری در دست نیست. آنچه از وی دانسته است آن است که وی منسوب به کلاباد (محله-ای بزرگ در بخارا) است، بسیاری از عالمان از آنجا برخاسته-اند.
سال مرگ کلابادی را هر چند جمعه 19 جمادی¬الأول 380ق نوشته¬اند، ولی داراشکوه از سالهای 384 و 385ق نیز یاد کرده¬اند. به استنباط زرین¬کوب، از این سالها، سال 385ق درست¬تر به نظر می¬آید.
او مردی فقیه، عالم، اصولی و صوفی بود. پیرو مذهب حنفی و لقب تاج¬الاسلام داشت. نیز وی از پیشوایان تصوف بود و از حافظان حدیث بود. کتاب¬هایی چند در حدیث تألیف کرد.
التعرف لمذهب التصوف که در الاعلام به صورت التعرف لمذهب اهل التصوف آمده است. بر این کتاب شروح متعدد نوشته¬اند. از جمله خود کلابادی اما مشهورترین شرح از ابوابراهیم اسماعیل بن محمد مستملی بخاری به نام شرح التعرف لمذهب التصوف است. این کتاب به¬کوشش محمد روشن در ایران منتشر شده است. حسن التصوف را در شرح التعرف نگاشت.
مآخذ
زرکلی، الاعلام، بیروت، 1982م، ج6، ص184؛ زرین¬کوب، جستجو در تصوف، تهران، امیر کبیر، ص68، 70؛ صفا، ذبیح الله، تاریخ ادبیات در ایران، تهران، فردوس، ج1، ص257؛ مستملی بخاری، اسماعیل بن محمد، شرح التعرف لمذهب التصوف، به¬کوشش محمد روشن، تهران، اساطیر، 1363.

This entry was posted in ک. Bookmark the permalink.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>